Ilmastointi lähtee noin plus viidessä asteessa toimimaan, eli toki voi yrittää jossakin lämpimässä parkkihallissa käyttää päällä
Auto: 2006 407 SW 2,0 (automaatti, kaksialueinen ilmastointi).
407:n ilmastointilaitteesta olisin kysynyt seuraavaa:
Edellisessa 406:ssani oli erillinen A/C mistä varmuudella sai kompuran kytkettya pois bensaa kuluttamasta, kun jäähdytystarvetta ei ollut. Kuitenkin sai laitettua koko ilmastointilaitteen automaattiasetukseen, ja se hoiti itse itseään.
407:sta en ole varma onko kompura poiskytkettyä vai ei, kun tällaista nappia ei ole. Eli onko se niin että se kytleytyy aina tarpeen vaatiessa kun lämpötilapyynti alittaa sen minkä ulkoilmalla saa aikaiseksi? Painamalla CLIM tilassa OK nappia saa laitteen A/C OFF tilaan, onko tämä vastaava tila kun 406:ssa a/c napilla poiskytkeminen? Vai menee se yllämainitun tiedon mukaan, eli kompuraa kytkeytyy aina pois päältä kun lämpötila alittaa +5 asteen?
Syy miksi kyselen on siis etten haluaisi kuluttaa bensaa turhaan pyörittämällä kompuraa kun sitä ei todellisuudessa tarvitse..