Kirjoittaja Aihe: 3008 - Ilmastointi ei toimi  (Luettu 6667 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

le crossover

  • Käyttäjä
  • *
  • Viestejä: 67
Vs: 3008 - Ilmastointi ei toimi
« Vastaus #15 : 05.05.2023, 19:29:23 »
Tilattu magneettiventtiili saapui, mutten alkanut sovittelemaan sitä paikoilleen. Näyttää ulkomitoiltaan samalta kuin nykyinen, mutta vailla mitään valmistajamerkintöjä.

Turhan työn välttämiseksi olin tilannut tarkastuksen läheisestä Citroen-merkkihuollosta. Etsivät aikansa vikaa ja ilmeni, että ilmastoinnin toimimattomuuden syy oli vuotava matalapaineventtiili. Venttiili vaihtoon ja uudet kylmäaineet sisään. Nyt tuntuu toimivan sikäli kun plus kuuteen asteeseen kohonneen keväisen päivälämpötilan perusteella voi jotakin päätellä. Autolla kilometrejä takana noin 160 000.

le crossover

  • Käyttäjä
  • *
  • Viestejä: 67
Vs: 3008 - Ilmastointi ei toimi
« Vastaus #16 : 08.06.2024, 09:39:42 »
Vapun alla huomasin, ettei ilmastointi toimi. Auto sama kuin edellä, kilometrejä nyt 182 000. Vein auton täyttöhuoltoon, ja totesivat, että järjestelmä on tyhjä kylmäaineesta, eikä sitä sääntöjen mukaan saa täyttää. Seuraavaksi pitäisi tehdä painetesti, mutta heillä ei ole laitetta sitä varten.

Kiristin edellisenä vuonna ongelmia aiheuttanutta omasta mielestäni löysällä ollutta matalapaineventtiiliä, joka itse asiassa on samanlainen kuin auton renkaan täyttöventtiili, sijaitsee putkistossa hyvin näkyvillä muovihatun alla. Vein auton toiseen korjaamoon painetestiin. Todettiin, että järjestelmässä on vuoto, mutta näkyvissä osissa ei siitä ole merkkejä. Korjaamossa arveltiin ajokilometrit huomioiden, että vika on todennäköisesti lauhduttimessa, joka sijaitsee jäähdyttimen etupuolella ajoviiman ja jäähdyttimen tuulettimen piiskaamana.

Niinpä varasin tuohon korjaamoon ajan lauhduttimen vaihtoa varten. Homma vaatii etupuskurin eli keulamuovin poiston. Uuden lauhduttimen ansiosta paine alkoi pysymään, ja ilmastointi toimii nyt, kun helteet ovat ainakin toistaiseksi häipyneet.

Arska67

  • Uusi käyttäjä
  • Viestejä: 1
Vs: 3008 - Ilmastointi ei toimi
« Vastaus #17 : 26.09.2024, 13:53:03 »
Sain juuri omastani ilmastoinnin kuntoon. Ensin vaihdettiiin paikallisella tuuletin, ei vielä auttanut. Sitten merkkikorjaamolla vika paikannettiin tuulettimen etuvastukseen joka vaihdettiin. Nyt ilmastointi toimii.