Kirjoittaja Aihe: 508 - Uuden tai käytetyn hankkiminen, mahdolliset vikakohteet (2018-)  (Luettu 23656 kertaa)

2 jäsentä ja 2 Vierasta katselee tätä aihetta.

bitterboy

  • Käyttäjä
  • *
  • Viestejä: 13
Hei.

Kävin koeajamassa 508 Active BlueHDi 130 1.5 diesel kyseessä. 2019 vm 90tkm. Tästä 508 osiosta ei hirveesti löytynyt juttua tuosta koneesta.
Onko kellään parempaa tietoa sen luotettavuudesta. Liikkeestä kerrottiin että kaikki huollot tehty merkkiliikkeessä. Tiedä sitten minkä merkin liikkeessä mutta näin sanottiin.

Google kertoi että jotain moottorivikoja näissä oli ilmeisesti, mutta onko niitä korjattu maahantuojan puolesta aktiivisesti vai onko ollut omistajan vastuulla?


EFL605

  • Käyttäjä
  • ******
  • Viestejä: 1 865
Kannattaa lukea ketju https://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=88574.msg498748#msg498748
5v./150 tkm on raja, jonka jälkeen tehdas ei maksa korjausta. Lisäksi huoltokirja on oltava aukoton, myöhästyneitä huoltoja ei saa olla ja huollot tehty tehtaan hyväksymässä liikkeessä.
Tuossa autossa joko 5v. täyttynyt tai täyttymässä, jos korjausta ei ole tehty, niin kiertäisin kaukaa. Tietysti voi tinkiä 3000 € ja tehdä korjaus.
Ja se, että myyjä sanoo että jakopää on vaihdettu ei tarkoita että kallista nokkaketjukorjausta olisi tehty.
« Viimeksi muokattu: 01.10.2024, 21:12:14 kirjoittanut EFL605 »

bitterboy

  • Käyttäjä
  • *
  • Viestejä: 13
Kannattaa lukea ketju https://peugeot-foorumi.com/index.php?topic=88574.msg498748#msg498748
5v./150 tkm on raja, jonka jälkeen tehdas ei maksa korjausta. Lisäksi huoltokirja on oltava aukoton, myöhästyneitä huoltoja ei saa olla ja huollot tehty tehtaan hyväksymässä liikkeessä.
Tuossa autossa joko 5v. täyttynyt tai täyttymässä, jos korjausta ei ole tehty, niin kiertäisin kaukaa. Tietysti voi tinkiä 3000 € ja tehdä korjaus.
Ja se, että myyjä sanoo että jakopää on vaihdettu ei tarkoita että kallista nokkaketjukorjausta olisi tehty.


Kiitoksia vinkistä. Eli ymmärsinkö oikein, että jos muutos korjaus on tehty, niin auton moottorin pitäisi kestää?

SamiK

  • Ylläpitäjä
  • *******
  • Viestejä: 12 432
  • Kuolema kuittaa univelat...
Pahoittelut tosta sekannuksesta, epähuomiossa en siirtänyt otsikon tietoja viestiin yhdistäessäni uutta aihetta olemassa olevaan ketjuun. Virhe korjattu nyt ja aihe siivottu samalla.
Kiittämättömyys on maailman palkka. Mikään hyvä ei kestä ikuisesti, vain kurjuus on pysyvää.

bitterboy

  • Käyttäjä
  • *
  • Viestejä: 13
Pahoittelut tosta sekannuksesta, epähuomiossa en siirtänyt otsikon tietoja viestiin yhdistäessäni uutta aihetta olemassa olevaan ketjuun. Virhe korjattu nyt ja aihe siivottu samalla.

Omaa hölmöyttä kun laitoin väärään paikkaan viestin 😅

Kiitos korjauksesta 👍

bugsneeze

  • Uusi käyttäjä
  • Viestejä: 2
Vuosituhannen alusta saakka ajanut ranskiksilla ja olen niistä tykännyt. Pari vuotta sitten tuli mielenhäiriössä hankittua nelivetobemari huonoa mökkitietä varten, mutta todellista tarvetta sille ei ole ollut.

Nyt työmatkaajo lyhenee kesän korvilla nykyisestä 90 km (yhteen suuntaan) tuollaiseen 10 km (yhteen suuntaan) ja kovasti kiinnostaisi tuollainen 508 SW 1.6 bensakoneella. Kuinka luotettavia nämä koneet ovat ja onko jokin tietty moottorityyppi, mitä kannattaisi vältellä?

ves_ku

  • Käyttäjä
  • ****
  • Viestejä: 492
Yksi vikakohde joka kannattaa katsoa on ovien kittisaumat. Melkoisia ruostepommeja ovat pahimmillaan jo muutaman vuoden iässä.

JPL

  • Käyttäjä
  • ******
  • Viestejä: 6 177
  • 508 GT-Line 225
Yksi vikakohde joka kannattaa katsoa on ovien kittisaumat. Melkoisia ruostepommeja ovat pahimmillaan jo muutaman vuoden iässä.

Komppaan ves_kua ruosteesta, mutta varauksella. Jos haussa alle neljän vuoden ikäinen auto, niin koritakuutarkastus on hyvä tarkistaa tai teettää ennen ostopäätöstä, että leima on huoltokirjassa. Kittisaumaviat voi olla pieni otanta tai sattuma ruosteesta, takuuna kuntoonkin. Muutoin 508 II on melko riskitön ostos, tilastollisesti 508:ssa vikoja on ilmennyt vähän. Parannettuna ketjunokka-akselivetoisena Puretec-bensakoneisena ihan mikä vaan motti käy, toki 225 GT on makoisin, jos on luxusta Bemarin jälkeen aie saada ja ylittää Bemarin luxus :-) 508 GT:n sähköisen jousituksen yhteydessä on vikariski, tuppaa kolisemaan, mutta kun ottaa sen puntariin mukavuuden kanssa tai alle 60 tkm/takuuajan puittessa saat jopa uudet paremmat iskarit. 508 Hybrideissä on omat juttunsa ja riskinsä, turha toistaa tässä, kun on netti pullollaan mutta tilastollisesti 508:seissa vikoja on ollut vähän. Käy koeajelee maltilla, koska autoja ei viedä nyt käsistä. Huomioi auton mataluus ja rajoitettu näkyvyys autosta ulos paksujen pilareiden vuoksi. Myös istuimet vertailuun, että onko hierovat sähköistuimet must juttu vai pärjääko manuaalisäädöillä. Ajo-asennossa huomioon ovipahvin takaosan muoviosuus, painaako juuri kyynärpäähän, tähän on tosin tarjolla tuunaus-korjauskeino. 508 ei tule enää jatkumaan tuotannossa ja numero jää historiaan, joten "auto ei vanhene face-liftissä tai uudessa mallissa". Jo tehty 2023 kevyt nenun facelifti on makuasia ja autoja näkyy liikentessä todella harvakseen. Tuunausvinkkejä saat yv:llä. Jos haluat revitellä ja hieman Amis-auton tyylisen puoleen hintaan uudesta, niin PSE-mallista saat sellaisen ja siinä on lähes nelivetokin kaupan päällisenä :-). 
« Viimeksi muokattu: 17.03.2025, 08:41:52 kirjoittanut JPL »
- nautiskellen nyt tästä, on pakko vilkaista vielä kerran, kun pysäköin -

ves_ku

  • Käyttäjä
  • ****
  • Viestejä: 492
Koritarkastuksen tekeminen luulisi olevan täyden merkkihuoltohistorian omaavassa autossa tehtynä. Mutta ei. Sen voi huolto näppärästi jättää tekemättä niin valmistaja voi sitten pestä kätensä kun ongelmia tulee. Asia on kyllä vireillä ja luetaan siitä sitten vaikka Iltalehdestä.

Olen nähnyt kuvia parista kymmenestä tapauksesta. Kyseessä on karkea virhe joka tulisi hoitaa kuntoon takuun ulkopuolellakin.

Muutamassa kuukaudessa juuri havaittavasta täpästä tuohon kuntoon.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2025, 09:35:49 kirjoittanut ves_ku »

Tkarkka

  • Käyttäjä
  • ***
  • Viestejä: 260
Tulee mieleen uusien Fordien (Mondeo ja Focus) ovien kittiliitosten ruostuminen parikymmentä vuotta sitten.
Peugeot 309 1.6 GR -89, 309 1.6i GR -90, VW Passat 2.0 16V GL -91, Peugeot 406 2.2 Sport GW -01, VW Golf  5-ov. 1.4 92 kW, VW Golf Variant Alltrack 1.8 TSI 132 kW -17.

ves_ku

  • Käyttäjä
  • ****
  • Viestejä: 492
Tulee mieleen uusien Fordien (Mondeo ja Focus) ovien kittiliitosten ruostuminen parikymmentä vuotta sitten.

Samaa ongelmaa. Lieköhän otettu virhe rekrytointina Fordin entinen kitti-insinööri Pösölle hommiin. Samaa vaivaa tosin on muissakin PSA sukuisissa ollut. Näitä on nyt niin paljon, että eiköhän kaikki nämäkin lopulta kuntoon laiteta.

ves_ku

  • Käyttäjä
  • ****
  • Viestejä: 492
Muutenkinhan nämä on maalattu paikoin rasvojen päälle. Maalia on lähtenyt ainakin helmoista etu renkaan takaa ja paikoin koko matkalta, sedanissa katon takaosasta ja varmasti tuolla maalauksella muualtakin. Pintapellit pääsääntöisesti hyvin maalattuja, mutta siellä minne ei heti nää on maalaus kelvoton.

Omassa on ollut uudesta asti roiskeläpät ja autoon teetetty ennen käyttöönottoa ruostesuiojaus. Läpät on pelastanut paljolta ja varmasti lisäsuojauskin.
« Viimeksi muokattu: 17.03.2025, 10:19:04 kirjoittanut ves_ku »

Penguin

  • Käyttäjä
  • ******
  • Viestejä: 4 867
Koritarkastuksen tekeminen luulisi olevan täyden merkkihuoltohistorian omaavassa autossa tehtynä. Mutta ei. Sen voi huolto näppärästi jättää tekemättä niin valmistaja voi sitten pestä kätensä kun ongelmia tulee.

Huomasin omankin autoni huoltokirjasta, että merkkihuolto on näppärästi jättänyt merkitsemättä eli varmasti myös tekemättä koritarkastuksen viime 2023 lopussa tehdyssä määräaikaishuollossa. Meriselityksiä niillä riittää, kuten että sitä ei ole tehty joulukuun lopussa, lun auto on otettu käyttöön helmikuun lopussa. No mitä hiton väliä sillä on, ei kukaan tuo sitä autoa kaksi kuukautta myöhemmin erikseen koritarkastukseen. Lisäksi aivan järjetöntä, että kuluttajan pitäisi tietää mitä jokaisessa huollossa kuuluu tehdä ja mikä on minkäkin asian tarkastusväli. Sitä varten se auto siellä huollossa käy vähintään kerran vuodessa, että nämä asiat tehdään huolto- ja tarkastusohjelman mukaan.

Suomessa koko autoala tuntuu perustuvan huijaamiseen. Uusi auto voi olla jo kolaroitu ja korjattu, kun se luovutetaan, mutta asiakkaalle ei hiiskahdetakaan siitä. Käytettyjen vikoja peitellään ja valehdellaan suoraan päin näköä, kun kysyy. Huolloissa jätetään tekemättä huolto-ohjelmaan kuuluvia asioita, käytetään vääriä öljyjä ja luistetaan missä vaan ikinä keksitään, että saataiisin muutama euro lisää voittoa, vaikka huoltohinnat on ihan pilvissä merkkiliikkeissä. Takuukyselyitä ei tehdä tai ainakaan ei kerrota asiakkaalle, että vian korjaus menee takuuseen, jos vaan on mahdollista rahastaa sillä. Varmasti poikkeustapauksia sanoisi moni, mutta miksi esim. Pösön merkkihuollossa näitä tulee vastaan menee huollon teettämään missä tahansa merkkihuollossa, ainakin pääkaupunkiseudulla. Eikä ole ainoa merkki, mutta niistä muista en nyt viitsi tässä avautua.

JPL

  • Käyttäjä
  • ******
  • Viestejä: 6 177
  • 508 GT-Line 225
No nyt homma karkasi käsistä ja karkottanee enimmän ostokuumeen, jos jollakin ilmenisi sellaista :). Käyttäisin ostoehdokkaan Autotohtorin tarkastuksessa, juuri on avattu uusi palvelu 119 euron hintaan, jossa valokuvaavat korin ja antavat kattavan raportin myös tekniikasta. Lähtötilannehan on käytetyn ostamisessa aina, ettei saa uuden veroista, ehkä helmen mutta tuo ennenaikainen ruoste on myrkkyä alle 10 vuoden ikäisessä autossa. ves_kun auton valkoinen väri indikoi sen vielä korostetu selvästi ja yllätyksenä nyt muutkin ongelmakohdat korin maalissa. Olkoon 2019 alkusarjan moka, harmi ves_kulle, mutta että ongelma olisi laajemminkin parissa kymmenessä autossa, Suomessako?
- nautiskellen nyt tästä, on pakko vilkaista vielä kerran, kun pysäköin -

SamiK

  • Ylläpitäjä
  • *******
  • Viestejä: 12 432
  • Kuolema kuittaa univelat...
Onkos täällä ketään jolla olisi 508 Puretech 165 tai 180 konella? Onko millaista murhetta tai murheettomuutta ollu?
Kiittämättömyys on maailman palkka. Mikään hyvä ei kestä ikuisesti, vain kurjuus on pysyvää.